ABDde Kanlı Saldırı 9 Ölü

ABDde Kanlı Saldırı 9 Ölü

ABD'de silahlı kişinin, tarihi kilisede ateş açması sonucu en az 9 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.Charleston kentindeki saldırıda, silahlı kişinin, Afrika kökenli ABD'lilerin gittiği kiliseye girerek etrafa ateş açtığı belirtildi. Polis, ABD'de şok etkisi yaratan saldırıda dokuz kişinin öldüğünü açıkladı. Ölenler arasında kilisenin papazı Clementa Pinkney'in de olduğu belirtildi. Pinckney aynı zamanda eyalet senatosu üyesiydi. Olayın kimin tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber kaçan kişinin Charleston polisi, "20'li yaşlarının başında, beyaz, erkek" olarak tanımladı ve bunun bir ırk nefreti suçu olduğu üzerinde duruluyor. Özellikle Amerika'nın güneyinde çok sık rastlanan bir durum nefret suçlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

 Polis Şefi Gregory Mullen, kilisede sekiz kişinin cansız bedeninin bulunduğunu, bir kişinin de hastanede yaşamını yitirdiğini belirtti. Mullen, baskında yaralanan bir kişinin ise tedavisinin sürdüğünü söyledi.
Mullen "Bunun bir nefret suçu olduğuna inanıyorum" dedi.

"AFRİKA KÖKENLİ ABD'LİLER GİDİYOR"

Polis, olayın ardından kaçan saldırganı "20'li yaşlarında, beyaz, erkek" olarak tanımladı. Kiliseye Afrika kökenli Amerikalıların gittiği öğrenildi. Olay yeri inceleme ekipleri kilisede delil araştırması yapıyor. Güvenlik şeridi ile kapatılan kilisenin çevresine çok sayıda polis aracı ve ambulans geldi. Kilisenin üzerinde helikopterler görülüyor.

"ÇOK ÜZÜCÜ"

Charleston Belediye Başkanı Joe Riley, "Kilisedeki bu olayın tarif edilemez derecede üzücü bir trajedi olduğunu söyleyeceğim" dedi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Yaşanan bu kanlı olay sonrasıbölgede grev yapmaya çalışan bir gazeteci ise yaka paça göz altına alındı. Yürekleri dağlayan bu olay sonrası mahalle sakinleri bir araya gelerek dua ettiler.
 ›  › 18 Haziran 2015 Perşembe 10:10


YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder